Nasza oferta

Proponujemy Państwu wycieczkę we spaniały świat Węgierskich smaków. Proponujemy zapoznanie się z najbardziej znanym w Europie regionem producentów papryki.

Początki uprawy papryki w okolicach Segedynu sięgają XVIII wieku. Warzywo trafiło na Węgry w wiekach XVI – XVII za sprawą zachodnioeuropejskich kupców (część kraju we władaniu Habsburgów) oraz Turków (część kraju należąca do Porty). Początkowo uprawiane głównie jako nowa, ciekawa roślina ozdobna przez arystokrację i szlachtę, z czasem zaczęła być uprawiana jako warzywo przez węgierskie chłopstwo. Do XIX wieku uprawiana na potrzeby domowe, w drugiej połowie tego stulecia zaczęła być eksportowana, przede wszystkim pod postacią przyprawy w proszku. Większość eksportu przyjmowały pozostałe część c.k. monarchii.

Ciepły klimat, duże nasłonecznienie i żyzne gleby w środkowym biegu rzeki Cisy sprawiły, że okolice Segedynu stały się jednym z najbardziej wydajnych regionów uprawy papryki i wytwórstwa przyprawy na Węgrzech. W latach 30. Węgierska papryka w proszku zaczęła trafiać do Ameryki Północnej, a w 1934 r. Segedyn i okolice zostały uznane za obszar zastrzeżony. Tym samym wyłącznie wyroby z papryki wytworzone w Segedynie i okolicach mogły i po dziś dzień mogą nosić miano „szegedi paprika”.

Segedyńska papryka otrzymała oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia w listopadzie 2010 roku.

Pamiętajcie że papryka zmniejsza apetyt, przyśpiesza spalanie tłuszczów, odmładza i poprawia nastrój. Jest niezbędnym źródłem witamin i minerałów. To z Węgierskich papryk w latach trzydziestych ubiegłego wieku  Albertowi Szent-Gyorgyiowi udało się wyizolować kwas askorbinowy czyli witamine C